Українські лісівники нещодавно побували з ознайомчою поїздкою в Туреччині. Упродовж трьох днів представники Херсонського, Одеського, Тернопільського та Кіровоградського обласних управлінь, серед яких була і головний лісничий Оникіївського лісгоспу Людмила Поркуян, ознайомились із веденням лісового господарства в Туреччині.
Поїздка відбулась у рамках навчального візиту з метою вивчення досвіду лісорозведення.
Упродовж візиту група знайомилась із досвідом організації лісорозведення, та проведення рубок догляду в одному з найбільш лісистих регіонів Туреччини Болу. Необхідно відзначити, що він зосереджений в гірській місцевості.
Слід відмітити, що в державній формі власності знаходиться майже всі ліси країни. Відповідно і фінансове забезпечення ведення лісового господарства 100% здійснює держава.
Система управління лісами двох держав схожа.
Найбільш цікаве, на думку учасників поїздки, полягало в тому, що велика увага приділяється природному відтворенню лісів і тому рубки головного користування здійснюються виключно поступовим чи вибірковим способом. З пріоритетних напрямків лісового господарства Туреччини – вирощування посадкового матеріалу з закритою кореневою системою, для здійснення лісорозведення шляхом озеленення.
В кожному регіональному центрі є навчальні центри, які постійно здійснюють навчання (перепідготовку) спеціалістів лісового господарства.
Порівняння лісового господарства двох країн, можна було провести в перший день візиту. В конференц-залі провели загальний та екологічний огляд регіону Болу. Проведені презентації з вивчення питання природного поновлення бука та сосни, принципи рубок догляду, проведення фенологічних спостережень за урожайністю насіння основних лісоутворюючих порід, взяття проб грунту на відповідність проведення природного поновлення до типу лісорослинних умов та інше.
![](/2roildoplim.jpg)
В наступні два дні для всіх учасників були організовані виїзди безпосередньо на лісові ділянки, де всі теоретичні питання розглядалися в натурі. Ведення лісового господарства в цілому суттєво не відрізняються, та відмінність є. При здійсненні перших етапів рубок догляду, на ділянці визначають «Дерева майбутнього» і до проведення рубок головного користування на них ведеться господарство.
Найбільш незабутніми враженнями від поїздки до Туреччини стали не вражаючі краєвиди країни, а постійне спілкування з колегами.
![](/3mpshmglm.jpg)
Під час поїздки навіть досвідчені фахівці переконалися, що вдосконалення власних професійних вмінь та навичок може і повинно завжди тривати. Досвід колег, щось нове обов’язково стануть у нагоді.
Задача українських фахівців – застосувати кращий досвід турецьких лісівників і розвивати власні досягнення.
Головний лісничий
Людмила Поркуян
|