ДП "Оникіївський лісгосп"

ДАНИЙ САЙТ НЕ АКТУАЛЬНИЙ!!!

Вівторок, 19.03.2024, 10:00

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Інформація про сайт | Реєстрація | Вхід

       Державне підприємство «Оникіївське лісове господарство» розташоване в с.Оникієве Кіровоградської області Маловисківського району. Геологічна будова району лісу розташована на Українському кристалічному щиті і відноситься до найдавніших утворень земної кори, який у докембрійські часи являв собою частину великого Російсько-Балтійського щита. Згідно лісорослинному розташуванню територія ДП «Оникіївський лісгосп» відноситься до зони степу і знаходиться на межі переходу до лісостепової зони.

                    Все, що відбувається в часі і просторі має свою історію. Аналізуючи сучасне, плануючи майбутнє і мріючи про нього, не можна забувати і про минуле. В ньому наше коріння. З архівних документів, за свідченням мандрівника Й.А. Гільденштейназі створенням Новоросійської губернії (1764), а в її складі і Єлисаветградської провінції слід вважати  початком штучного лісорозведення не лише в нашому степовому краю, а й в цілому по Україні. З часу організації на Єлисаветградщині військових поселень (1817р.) увага до лісорозведення зростає. Так у 1858 році військовими поселенцями було закладено Гусарське урочище Ново українського р-ну. Поміщик Є.Ерделі у своєму маєтку поблизу р. Кільтені  (нині Маловисківського р-ну) у 1838 році заклав лісовий масив, який через два десятиріччя став схожим на прекрасний європейський парк. У військових поселеннях Сем лику (нині с. Скалеве Ново архангельського р-ну) Великій Висці (Маловисківського р-ну) створені лісопарки. У березні 1875 року згідно з рішенням спеціального комітету Міністерства державного майна і землеробства створено Єлисаветградське лісництво. Місце розташування Єлисаветградського лісництва було обране лісове урочище поблизу с.Оникієве, де незабаром виникло невелике селище лісівників. За даними подвірного перепису Єлисаветградського повіту у 1883 році тут уже налічувалися: один будинок для лісничого, п’ять хатинок  і землянка, де мешкали працівники лісництва, лісові сторожа та їх сім'ї, що налічували загальною кількістю 44 чоловік. На початку 1923 року на території Єлисаветградського лісництва налічувалось 27,6 тис. га державного лісового фонду і 4 тис.га лісів місцевих органів влади.

            У 80-х роках XIX сторіччя лісові масиви нашого краю належали окремим господарям – панам. Проте були ліси і державного підпорядкування. Це урочища «Зелена Брама» Торговицького лісництва, «Самаринське» Тишківського та «Оникіївське» Оникіївського лісництва. Всі ліси входили до складу Херсонсько-Бесарабського управління Міністерства землеробства і державного майна. У другій половині 1929 року на базі укріплених лісництв Чорноліського, Олександрівського та інших був організований Чорноліський лісгосп», до якого увійшли 16 лісництв. Цього ж року замість лісництв почали організовуватись держлісгоспи. В 1933 році Новомиргородське, Оникіївське та Сентівське лісництва відєдналися від Чорноліського лісгоспу і працювали самостійно. Підпорядковувалися вони Харківському територіальному управлінню головлісоохорони та лісонасаджень. Червень 1941 року цілком змінив як життя мирних жителів так і завдав збитків лісам.

Підприємство під назвою Ониківський держлісгосп організоване у липні 1945 року на базі Оникіївського, Ново миргородського, Тишківського, Криворізького (з 1952 року – Гурійське) і Торговицького лісництв, які вилучені зі складу Чорнолісь кого і Олександрійського держлісгоспів. Загальна площа лісового фонду на той час складала 15, 4 тис.га. У 1949 році лісгосп мав у користуванні 27 коней та 12 волів, які цілком забезпечували своєчасну вивозку заготовленої деревини до пунктів відправки на заводи і підприємства залізницею.

У наступні роки структура лісгоспу зазнавала певних змін. Так, зокрема:

Згідно наказу міністерства сільського господарства УРСР від 27.04.1957 року № 293 до складу лісгоспу було передано урочище «Ісайчик» Голованівського лісгоспу, площею 136 га.

Згідно розпорядження Кірвоградського обласного управління сільського господарства від 15 липня 1957 року №223 передано Чорноліському лісгоспу Криворізьке лісництво площею 1670 га і прийнято від Чорноліського лісгоспу Кіровоградське лісництво площею 1427 га.

За час від 1958 року до 1968 року  лісгоспзагом прийняті до складу  Кіровоградського лісництва від колгоспів ділянки лісу, загальною площею  732 га.

Згідно наказу Кіровоградського управління лісового господарства від 20 березня 1968 року № 68, передано Компаніївський ЛМС Кіровоградське лісництво, площею 2022 га та іншим організаціям району  - 4 га.

Наказом №367 від 22 листопада 1967 року Міністерства лісового господарства  УРСР із Оникіївського лісництва була виділена Новоукраїнська виробнича дільниця, площею 613 га (урочище Гусарське, Ново-Бешівське, Бежбайраки) В 1978 році із Оникіївського лісництва  було передано в Новоукраїнську виробничу дільницю  урочище «Іванівка» площею 83 га.

За даними лісовпорядкування 1978 року до складу лісгоспу було прийнято 323 га і передано іншим землекористувачам – 1031 га.

В 1989 році згідно наказу №29 від 23 грудня 1988 року ВО «Кіровоградліс» було розформоване Новомиргородське лісництво , частина якого була передана Компаніївській ЛМС  і Чорноліському лісгоспзагу , а частина була прийнята до складу Оникіївського лісництва.

В 2005 році згідно наказу Державного комітету лісового господарства  № 470 від 27.10.2005 року і наказу Кіровоградського обласного управління лісового господарства № 138 при Кіровоградському обласному управління була розформована виробнича частина, Кіровоградське та Ново миргородське лісництва були віднесені до складу Оникіївського лісгоспу..

В 2008 році вище згадані лісництва вилучені зі складу лісгоспу (наказ комітету 195 від 1 січня 2008 року) шляхом приєднання відповідно до Компаніївського та Олександрійського лісгоспу.

На даний момент організаційна структура лісгоспу має такий вигляд:

Найменування лісництв, місцезнаходження контор

Адміністративний район

Загальна площа, га

Новоукраїнське лісництво,

м. Новоукраїнка

Новоукраїнський

1366

Оникіївське лісництво,

с. Оникієво

 

Маловисківський

Кіровоградський

 

4096

208

 

Разом по лісництву

 

4304

Тишківське лісництво

с. Тишківка

Добровеличківський

Новоархангельський

2080

2884

Всього

по лісництву

 

4964

Торговицьке лісництво

с. Торговиця

Новоархангельський

Уманський

5486

135

Всього по лісництву

 

5621

Всього по лісгоспу

 

16255

 

 

Збереження та відновлення лісу – одне із головних завдань лісгоспу. На базі підприємства діє цех по переробці деревин, продукція якого поступає до пунктів реалізації або будівельних організацій. Слід наголосити, що це єдине підприємство району, що експортує власну продукцію за кордон.

На території лісгоспу розташований дендрарій, який займає площу 0,8 га. Він був створений за ідеєю директора Оникіївського держлісгоспу В.Єрмолаєва навесні 2001 року. За його проектом територія була розбита алеями бирючини звичайної на вісім секторів. З висоти пташиного польоту дендрарій має вигляд Британського прапора з колом всередині. Нині в дендрарії росте понад 200  видів та форм дерев, чагарників та ліан. З кожним роком рослини тут піднімаються все вище  і вище. Він поступово набуває дедалі кращого вигляду. Не можна намилуватися деревами-красенями: кленом цукристим, ведмежим горіхом, бундуком канадським, ялівцями різних видів і форм, модриною японською та іншими рослинами екзотами.

З метою збільшення поголів’я фазанів у мисливських угіддях державного підприємства «Оникіївський лісгосп» на базі Оникіївського мисливського лісництва у 2009 році було побудовано фазанарій на 16 секцій площею 6 квадратних метрів кожна. У 2010 році у фазанарії мешкають 30 фазанів, 4 павліни та 5 цесарок. Крім фазанарія був збудований вольєр для парнокопитих, площею 5 га. Для будівництва обрали ділянку лісу з деревостаном різного віку, зі складним рельєфом та штучною водоймою в середині вольєру площею 0,1 га, яка має служити мешканцям і водопоєм, і грязевою ванною. У вольєрі мешкає 3 оленя та 8 кабанів.

ДП «Оникіївський лісгосп» має великий досвід по вирощуванню декоративного посадкового матеріалу. Вирощувати декоративні породи в лісгоспі почали у 2004 році. Зараз вирощуванням займаються Оникіївське, Торговицьке та Новоукраїнське лісництва. Сьогодні пропонується на вибір покупцям 60 різних видів. На території лісгоспу діє майданчик для реалізації, деякі рослини можна придбати прямо там.

Ліс – це культура поколінь. Ми користуємося тими дарами природи, які передали нам діди і прадіди. Як ми господарюємо в лісах, що залишимо нащадкам по-справжньому оцінять наші внуки і правнуки. За період існування Оникіївського лісгоспу директорами були: Д.Ф.Тимченко, Ф.В.Абалмасов, А.С.Логвинов, І.Д.Гребенюк, О.А.Поркуян, В.Г.Єрмолаєв. Із 2004 року і дотепер директором ДП «Оникіївський лісгосп» працює Слюсаров Сергій Володимирович.

Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 72

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0