У зимовий період, коли немає вегетації - активної життєдіяльності рослинних організмів, лісівники власноруч проводять підготовку садивного матеріалу. Працівники Оникіївського лісництва ДП «Оникіївський лісгосп» ось уже протягом більше десяти років використовують можливість проводити взимку живцювання хвойних порід дерев та чагарників. Кожного року лісівники висаджують не менше 20 тисяч штук живців різних порід.
У нинішньому році заготовлено 25-30 тисяч штук різних форм і видів ялівці туї, кипарисовики, ялини тощо.
Робота по живцюванню дуже кропітка та вимагає витримки і терпіння. Спочатку необхідно нарізати живці з маточних дерев. Слова «живець» та «маточні» говорять самі за себе, тобто беремо частинку від материнського дорослого дерева та вкорінюємо, даємо життя новій рослині. Триває такий процес зазвичай до середини квітня.
Від висушування вологи живців гарячим повітрям, зберігаємо їх у великих снігових купах, в яких вирубуємо спеціальні ніші, потім накриваємо шаром снігу та ще й тирси, котра стримує танення снігу. В таких законсервованих умовах живці зберігаються до висадження в теплиці.
У тепличному господарстві лісівники готують грунт для висадження живців – це збагачений субстрат із торфу, піску без глини (річковий) та лісової землі. Щоправда, із грунтом доводиться експериментувати: в деяких теплицях змінюючи концентрацію компонентів субстрату. При цьому працівники постійно контролюють процес приживлюваності живців.
Слід відмітити, що такі породи, як туї та ялівці мають 80-85 відсоткову приживлюваність, в залежності від погодних умов. Та інколи і сама природа буває безсилою перед турботними вмілими, досвідченими та трудолюбивими руками лісокультурниць лісництва Марії Бубнової та Ольги Кибукевич, а також виконуючої обов’язки майстра лісорозсадника Лариси Паливоди. Це вони втрьох вирощують до 30 тисяч живців за сезон для майбутніх насаджень лісництва. Хоча живцювання найбільш легкий і поширений метод, але водночас він потребує постійного нагляду та поливу, провітрювання та догляду, що і забезпечують працівниці лісорозсадника.
Леонід Прилипко,
помічник лісничого
Оникіївського лісництва
|