ДП "Оникіївський лісгосп"

ДАНИЙ САЙТ НЕ АКТУАЛЬНИЙ!!!

П`ятниця, 29.03.2024, 01:48

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | | Реєстрація | Вхід

Головна » 2016 » Серпень » 17 » Наша рубрика "Дендрологічний сад"
15:38
Наша рубрика "Дендрологічний сад"

Ліщина звичайна

Багато хто з нас люблять поласувати смачними горішками, додати їх у різні страви та десерти. Однак далеко не кожна людина знає про корисні якості цього продукту харчування. Так дієтологи стверджують, що різні горіхи повинні в обов’язковому порядку бути присутнім у раціоні кожного з нас. Вони є джерелом корисних речовин і навіть можуть використовуватися для лікування різних хвороб.

Сьогодні ми поговоримо про те які у дерева ліщина звичайна — корисні властивості, опис його дамо. У народі дану культуру найчастіше іменують ліщиною.

Опис ліщини звичайної

Ліщина є деревом-чагарником, яке може жити до вісімдесяти років. Свою назву ця рослина отримало завдяки формі своїх листочків, що нагадують рибу-ляща.

Ліщина може досягати трьох-семи метрів у висоту, його листя зверху пофарбована в темно-зелений колір, внизу ж вона має світло-зелене забарвлення. Листя є слабоопушенние, у них сердцевидное підставу і кілька загострена верхівка. Гілочки рослини вкриті коричневою корою, на якій знаходяться білі сочевички. Молоді гілочки мають більш світле забарвлення, також на них є галявина.

Плід ліщини виглядає, як коричнево-жовтий горішок, який укладено всередину листової обгортки, схожої на дзвіночок.

Ліщина можна зустріти на території європейської частини Росії, він любить досить вологі і свіжі ділянки. Найкраще чагарник відчуває себе на родючих ґрунтах, вздовж ярів і посеред чагарників, там він утворює густі зарості.

Корисні властивості ліщини звичайної

Горішки ліщини — це чудовий джерело вітамінів групи В та інших корисних біологічно активних компонентів, серед яких різні мінеральні солі, жирні кислоти (ненасиченого і насиченого типу), а також жирні олії. Горішки характеризуються високою засвоюваністю, вони мають унікальний збалансований склад амінокислоти. Вважається, що цей продукт є повноцінним білком, здатним стати вагомим доповненням до протеїнової складової повсякденного раціону.

Вважається, що максимальне засвоєння білка може відбуватися лише в тому випадку, якщо ви їсте горіхи окремо від інших продуктів харчування. Їх можна комбінувати виключно з фруктами.

У плодах ліщини наявна багато калію, заліза і кобальту. Дані мінеральні компоненти несуть відповідальність за повноцінне відновлення м’язових тканин, необхідне організму після активних фізичних навантажень.

Деякі фахівці стверджують, що ядра таких горіхів мають ступінь поживності, порівнянну з жирною свининою.

Горішки підуть на користь людям, які страждають від судинного атеросклерозу. Вони ефективно попереджають розвиток цього захворювання і стимулюють очищення організму від «поганого» холестерину. Позитивний вплив на серцево-судинну систему робить цей продукт корисним і тим, хто схильний артеріальної гіпертензії. Вважається, що ліщина здатна принести користь вагітним жінкам.

Вона не тільки насичує організм майбутньої мами корисними елементами, але і сприяє становленню лактації.

Горіхи ліщини є унікальним джерелом такої речовини, як паклітасел. Даний компонент має протиракову активність і здатний прискорити одужання або попередити розвиток онкологічного ураження раку яєчників, стравоходу і молочної залози. Також горіхи будуть особливо корисні при лейкозі і саркомі Капоші.

Якщо перетерти ліщину разом з водою, ви отримаєте засіб народної медицини, яке здавна використовувалося для усунення метеоризму, лихоманки, кровохаркання, а також сечокам’яної або сечокам’яної хвороби. Якщо ж ядра перемішати з медом, то така речовина ефективно усуне недокрів’я, зоб і ревматизм. Склад, отриманий з дрібно нарізану горішків, а також яєчного білка, посприяє лікуванню опіків.

Незважаючи на те, що горішки ліщини мають високу калорійність, вони здатні допомогти в позбавленні від надмірної ваги. Однак при цьому потрібно дотримувати помірність. Цей продукт харчування є джерелом корисних жирів, які прискорюють процеси спалювання жиру, відклався в організмі.

Виконав інженер Л/К                                     Сластьоненко О.В.

 

Переглядів: 379 | Додав: onles | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Серпень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Архів записів

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 72

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0