ДП "Оникіївський лісгосп"

ДАНИЙ САЙТ НЕ АКТУАЛЬНИЙ!!!

П`ятниця, 26.04.2024, 11:39

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | | Реєстрація | Вхід

Головна » 2016 » Липень » 12 » Наша рубрика "Дендрологічний сад"
14:27
Наша рубрика "Дендрологічний сад"

 Ясен звичайний

Високе листопадне дерево, що досягає 40 м. Крона широка, округла, світла, високо піднята, гілки спрямовані вгору. Стовбур невисокий, правильної циліндричної форми. Кора попелясто-сіра, гладка, у старих дерев з глибокими, поздовжніми і вузькими, дрібними тріщинами. Листя ясена непарноперисті, супротивні, що складаються з 7-15 листів, що розвиваються після цвітіння, зазубрені по краях, зверху загострені, темно-зелені, гладкі, знизу блідо-зелені, волосисті. Квітки зібрані в пучки, не мають ні чашечки, ні віночка.

У кожній квітці міститься кілька червоних тичинок, що відрізняє дерево від інших порід. Цвітіння починається в травні, до появи листя. Плід - крилатка довжиною 4-5 см, спочатку зелена, потім коричнева, вузька, зверху трохи розширена, з невеликою виїмкою, зібрана по кілька штук в суцвіття - волоть. Насіння плоске, широке, донизу звужується.  Дозрівають в серпні. Тримаються на дереві протягом всього зимового періоду. На фото ясен звичайний представлений у всій своїй красі. Декоративність йому надає витончена ажурна крона з великої листям і стрункий пірамідальний стовбур. Швидко зростає. Світлолюбний. Віддає перевагу родючим, слабокислі грунту. Морозостійкий, витримує температури до -40°С. Однак у сильні морози молоді пагони можуть підмерзати, тому на зиму їх слід вкривати. Погано переносить сухість грунту. Легко пристосовується до міських умов.

Завдяки швидкому росту і невибагливості ясен звичайний вважається цінним деревом для озеленення міст, створення парків, алей, обсадження доріг. Добре виглядає в складних композиціях.

Має декілька декоративних форм, що використовуються в ландшафтному дизайні. Найбільш цікавими з них є монументальна, з пірамідальною кроною; низька - з уповільненим темпом росту і компактної округлою кроною; плакуча, що досягає до 8 м у висоту, з куполоподібною кроною і довгими, звисаючими до землі гілками.

Деревина цього дерева світла, з темним ядром, красивою текстурою. Володіє високою міцністю, в'язкістю, стійкістю до розтріскування, гнучкістю, красивою текстурою. Нагадує деревину дуба, має таку ж щільність і міцність.

Раніше з ясена виготовляли бойові палиці, кілки, рогатини, луки, списи і стріли, саме тому в античні століття це дерево вважалося символом війни. Вироби з нього виходили міцними, в міру важкими і довговічними.

В мирних цілях ясен йшов на виготовлення саней, коромисел, коліс, дрібних виробів, сувенірів. Великим попитом користувалася посуд з цього дерева. Її не покривали лаком, не фарбували і не завдавали візерунки. Єдиною прикрасою була світла, блискуча текстуру деревини. Дошки з ясена з давніх часів застосовувались в суднобудуванні.

У сучасному світі сфера застосування ясена значно розширилася. З неї роблять паркет, облицювальний матеріал, деталі літаків, гімнастичні бруси, предмети спортивного інвентарю: лижі, весла, тенісні ракетки, токарні та інші вироби. Деревина використовується в суднобудуванні, авіабудуванні, вагонобудуванні. З неї роблять сходові поручні і рукоятки у інструментів, виготовляють меблі і фанеру.

Ясень має жарознижуючі, протизапальні, в'яжучі, ранозагоювальні, сечогінними властивостями. Чинить знеболювальну, проносну дію на організм людини. Застосовується у вигляді відварів, настоїв, порошків та лікувального чаю. З відвару листків роблять компреси для лікування радикуліту, ревматизму і остеохондрозу. Відваром із свіжих подрібнених листя обробляють рани, гематоми, сильні удари. Такі компреси швидко знімають біль, усувають набряки і прискорюють загоєння. При пієлонефритах, циститах, сечокам'яній хворобі, маткових кровотечах та геморої роблять настій з подрібнених коренів дерева.

Препарати з ясена допомагають позбутися від глистів, вилікувати кашель. Завдяки багатому хімічному складу це рослина застосовується для лікування багатьох захворювань. Діючі речовини: ефірні олії, кумарини, дубильні речовини, гіркоти, смоли, камедь, флавоноїди.

У народі це дерево називають «падубом», «ясенником», «ясениной». Межує з в'язом, кленом, але частіше з дубом. Спостерігаючи за дубом і ясенем навесні, в народі примічали: «Якщо дуб розпустить свої листя раніше - літо буде засушливим».

У стародавніх греків існувало повір'я, що сік листя цієї рослини загоює рани від укусів отруйних змій. Сік гілок закопували в очі для поліпшення зору і додання їм блиску.          Відвар плодів вживали для посилення статевого потягу. На Русі кору дерева використовували як протималярійний і протигарячковий засіб.

Ясеню поклонялися багато народів. Його називали «деревом пізнання», вважали символом мудрості і життя. В українському народному фольклорі він уособлює страждання. У міфології древніх скандинавів сили природи представлялися у вигляді величезного ясена, підтримує небесне склепіння. У магії він уособлює добро і зло. Володіє сильною енергією. Кращий час для спілкування з деревом - перша половина дня.

У 19 столітті було прийнято вживати слово «ясен» в жіночому роді.

Як виглядає дерево ясен можна побачити на фото, представлених на сторінці нижче.

Виконав інженер Л/К                                     Сластьоненко О.В.

 

Переглядів: 361 | Додав: onles | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Липень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 72

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0