Днями на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи народними депутатами підтримано низку законопроектів щодо фінансового забезпечення лісової галузі, ефективного ведення лісового господарства та посилення охорони лісів.
Зокрема, народні депутати – члени екологічного комітету рекомендували Парламенту за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу проект Закону України про внесення змін до Лісового кодексу України (щодо удосконалення механізму фінансового забезпечення лісової галузі) (реєстр. № 8238), поданий низкою народних депутатів України.
Метою проекту Закону є забезпечення удосконалення системи фінансування та розвитку лісового господарства для робіт з ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів, створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг, у тому числі південно-східного регіону України.
Законопроектом передбачено внесення змін до Лісового кодексу України, відповідно до яких пропонується утворити Державний фонд розвитку лісового господарства у складі спеціального фонду Державного бюджету України за рахунок надходжень від рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої від рубок головного користування та інших надходжень, визначених законом про Державний бюджет України.
Заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар під час засідання зазначив, що відомство підтримує прийняття проекту Закону. За його словами, законопроект дозволить вирішити проблемні питання галузі, удосконаливши систему фінансування та розвитку лісового господарства, з метою фінансування робіт з ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів, створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг, лісовпорядкування.
У своєму висновку Науково-дослідний інститут приватного права і підприємництва імені академіка Ф.Г. Бурчака зазначив, що створення спеціального фонду є необхідним та буде забезпечувати лісогосподарську галузь коштами, необхідними для охорони та відтворення лісових ресурсів.
Окрім того, Парламентський екологічний комітет висловився на підтримку інших супровідних законопроектів, які вносять зміни до Бюджетного та Податкового кодексів, а також до Державного бюджету України на 2018 рік.
Так, законопроектом реєстр. № 8239 пропонується внести зміни до Бюджетного кодексу України щодо утворення Державного фонду розвитку лісового господарства у складі спеціального фонду Державного бюджету України, зокрема передбачивши його наповнення за рахунок 60% рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування.
Комітет зазначив, що відповідно до Указу Президента України від 21.11.2017 № 381 «Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об’єктів природно-заповідного фонду» Кабінету Міністрів України доручено створити державний фонд розвитку лісового господарства, передбачивши можливість зарахування до такого фонду рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів.
Також екологічний комітет вважає за доцільним прийняти за основу проект Закону України про внесення змін до пункту 256.3 статті 256 Податкового кодексу України (щодо фінансового забезпечення лісової галузі) (реєстр. № 8240).
Метою проекту Закону є збільшення на 50% ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої від рубок головного користування та спрямування коштів до Державного фонду розвитку лісового господарства, що забезпечить удосконалення системи фінансування та розвитку лісового господарства для фінансування робіт з ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів, створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг, у тому числі, південно-східного регіону України.
Окрім того, Парламентський екологічний комітет рекомендував прийняти за основу проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективного ведення лісового господарства та посилення охорони лісів (реєстр. № 8241).
Законопроектом передбачено розмежування функції державної лісової охорони від господарської діяльності, а також визначення основних функцій та повноважень лісової охорони власників лісів і постійних лісокористувачів.
Також законопроектом передбачається внесення змін до Лісового кодексу України, якими забезпечуватиметься здійснення національної інвентаризації лісів. Це, у свою чергу, дозволить забезпечити органи державної влади та суспільства в отриманні статистично обґрунтованої інформації про кількісні та якісні показники стану та динаміки лісів в державі, їх ресурсного потенціалу для потреб державного управління, стратегічного планування ведення лісового господарства, державного лісового кадастру, моніторингу довкілля, міжнародної звітності про ліси за допомогою вибіркової інвентаризації математико-статистичним методом.
Державне агентство лісових ресурсів підтримало прийняття проекту Закону та у своєму висновку повідомило, що зазначений законопроект дозволить забезпечити дотримання вимог законодавства суб’єктами лісових правовідносин, незалежно від їх підпорядкування та форм власності.
|