Вусачі з Азії можуть залишити планету без лісів
Американські та німецькі генетики розповіли про глобальну загрозу, яка виходить з боку азіатського вусаня. Виявилося, що цей жук, розселився недавно по Євразії та Північній Америці, має гени, що дозволяють йому знищувати найрізноманітніші породи дерев.
Азіатський вусач (Anoplophora glabripennis) - це небезпечний шкідник деревини. Його батьківщиною є Китай, але в останні роки він проник також до Європи і Північної Америки. Основну шкоду наносять личинки жука, які роблять ходи в стовбурах дерев. Тільки в США потенційний збиток від азіатського вусаня може скласти майже 890 мільярдів доларів.
Вчені вирішили з'ясувати, на що здатний цей шкідник. Для цього вони порівняли його геном із геномами 14 видів інших рослиноїдних комах. Виявилося, що азіатський вусань володіє унікально різноманітним набором генів, які дозволять йому перетравлювати практично всі компоненти деревини, включаючи целюлозу, ксілан і пектин. Усього вчені нарахували у жука 86 типів генів, що кодують глікозил-гідролази - більше, ніж у будь-якої іншої відомої комахи. Глікозил-гідролази - це ферменти, відповідальні за розщеплення полісахаридів. Завдяки їх різноманітності жуки здатні пробивати оборону практично будь-якого дерева, нейтралізуючи найрізноманітніші типи рослинних токсинів.
Цікавим виявилось те, що деякі гени цей жук запозичив від грибів і бактерій, що дозволило йому перетравлювати целюлозу без допомоги симбіотичних мікроорганізмів.
За інформацією сайту «Український лісовод»
|